TWI

Z największą przyjemnością publikujemy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Praktyków TWI tłumaczenie artykuły Jima Huntzingera o tytule: Dlaczego Praca standaryzowana nie jest standardem? Training Within Industry udziela odpowiedzi (ang. Why Standard Work is not Standard: Training Within Industry Provides an Answer). Tłumaczenie wykonane zostało przez naszych Praktyków TWI: dr Bartosza Misiurek i Łukasza Sobolewskiego. Mieliśmy również przyjemność napisać do artykułu przedmowę. Miło nam poinformować, że również Jim Huntzinger przygotował specjalną przedmowę do tego tłumaczenia!

Oryginalnie artykułu Jima Huntzingera ukazał się w 2006, kiedy w Polsce temat TWI nie był znany. Dzisiaj praktycznie wszyscy menadżerowie mający związek z Lean Management znają przynajmniej podstawy programu TWI. Warto przeczytać ten artykuł i zobaczyć jak wiele lat upłynęło od powstania programu TWI, a jak nie wiele zmieniło się w najlepszych znanych praktykach budowania kultury Lean.

Ten artykuł nie jest o budowie metod z programu TWI. Opisuje on w jaki sposób program TWI budował System Produkcyjny Toyoty (ang. Toyota Production System, TPS).

Jim Huntzinger swoją karierę zawodową rozpoczynał jako inżynier w firmie Aisin Seiki należącej do Toyota Group. Założyciel i Prezes firmy Lean Frontiers, która współorganizuje: Lean Accounting Summit, TWI Summit, Lean HR Summit, Lean IT Summit, Lean Coaching Summit oraz Lean Asia-Pacific Summit. Autor wielu książek i artykułów z zakresu szczupłego zarządzania. Badacz korzeni tworzenia Lean Management i Kaizen. Wielki orędownik programu TWI oraz osoba, która walnie przyczyniła się do jego odrodzenia w Stanach Zjednoczonych kilkanaście lat temu.

Poniżej dwa krótkie cytaty z artykułu, które świetnie prezentują jak ważna jest to publikacja:

Jeśli pracujesz w środowisku Lean, ale jeszcze nie słyszałeś o Trainig Within Industry (TWI), to prawdopodobnie wkrótce usłyszysz. TWI „bez wątpienia jest najbardziej skutecznym programem do celów szkoleniowych, jaki powstał w Stanach Zjednoczonych”.

Mentor Fujio Cho, Taiichi Ohno, w najlepszy dla siebie sposób wyraził czym jest najważniejsza zasada programu TWI. Taichii Ohno uważał, że „menadżerowie w Toyocie powinni być tak zaangażowani w produkcję, aby myli ręce co najmniej trzy razy dziennie”. To jest właśnie TWI!

Artykuł w wersji PDF w jezyku polskim można pobrać tutaj albo klikając na rysunek poniżej.

Artykuł TWI - Jim Huntzinger

(Wskazówka: Otwierając w nowym oknie)

Artykuł w wersji elektronicznej można przycztać na stronie www naszego partnera – firmy LeanTrix, gdzie występuje największa baza wiedzy o programie TWI.