Standardized Work with TWI: Eliminating Human Errors in Production and Service Processes
Dr inż. Bartosz Misiurek
Książka napisana przez czołowego specjalistę w zakresie programu TWI – dr Bartosza Misiurek – pierwszego Polaka, który wydał książkę w amerykańskim wydawnictwie Productivity Press. Książka ma charakter praktyczny i opiera się na doświadczeniach wdrożeniowych, które autor zbierał od 2007 roku. W książce zawartych jest m.in. 41 zasad tworzenia Instrukcji TWI. Autor odpowiada na takie pytania jak:
- Ile i jakie słowa używać do opisania głównych kroków, wskazówek i przyczyn?
- Jak wykonywać zdjęcia do instrukcji?
- Jak definiować symbole kategoryzujące przyczyny występowania wskazówek?
- Po której stronie instrukcji umieszczać zdjęcia?
- Jak poprawnie prezentować przyczyny dla wskazówek?
- Co zrobić kiedy należy opisać instrukcję bardzo precyzyjnie?
Książka jest czymś w rodzaju przewodnika, który definiuje krok po kroku proces tworzenia Instrukcji TWI. Teoria w książce sprowadzona jest do niezbędnego minimum.
Jeden z rozdziałów w książce poświęcony jest podejściu Kaizen i jego relacji z programem TWI. W książce poza praktyczną wiedzą o stosowaniu metody TWI znajduje się cały rozdział opisujący jak wdrożyć TWI w organizacji. Autor przedstawia precyzyjnie czym jest Macierz Kompetencji i czym różni się od Macierzy TWI i Macierzy Wiedzy. Ostatni rozdział prezentuje sposób prowadzenia warsztatu praktycznego o TWI. Cały standard warsztatu zapisany jest na Arkuszu Podziału Pracy. Książka ma więc wbudowany kurs Train – The – Trainers. Na stronie www Autor udostępnił czytelnikom prezentację multimedialną, która jest pomocna przy prowadzeniu warsztatu praktycznego o TWI.
Dla kogo?
Książka dedykowana głównie dla praktyków, którzy chcą wdrożyć w swojej firmie standaryzację pracy wg TWI, a nie wiedzą jak to zrobić. Książka odpowiada na pytania: jak wdrożyć TWI i dlaczego to należy robić w ten sposób.