Program TWI – wprowadzenie

Wiele osób na Świecie kojarzy postać Rosie the Riveter (pol. Rózia Nitowaczka). Jest ona symbolem kobiety pracującej. Jest ikoną II Wojny Światowej. Rosie utożsamiała wszystkie kobiety, które zastępowały mężczyzn w fabrykach wykonując prace związane z wytwarzaniem sprzętu wojskowego. Mężczyźni w tym czasie powoływali się do Armii, aby bronić swój kraj.

Program TWI

Plakat „We can do it” nazywany dzisiaj jako „Rosie the RIveter”. Źródło: Wikipedia

Termin „Rosie the Riveter” został użyty po raz pierwszy w 1942 roku w piosence napisanej przez Redda Evansa i Johna Jacoba Loeba (pisoenka do odtworzenia poniżej). W tym samym roku artysta z Pittsburgha, J. Howard Miller, został zatrudniony w Westinghouse Company’s War Production Coordinating Committee, aby stworzyć serię plakatów promujących zaangazowanie kobiet w pracę w przemyśle podczas I Wojny Świateowej. Jednym z najsłynniejszych plakatów był ten z napisem: „We can do it!” (pol. Damy radę!”). Po latach plakat ten zaczął być nazywany: Rosie the RIveter. Obecne badania wskazują, że osobą ujętą na plakacie była jedna z pracownic produkcyjnych – Naomi Parker (później Fraley). Zdjęcie zostało zrobione w Alameda Naval Air Station w Kalifornii [źródło].

Po dzisiejsze czasy w USA plakat ten symbolizuje wysiłek kobiet ptacujących. Jest jednym z symboli feminizmu.

Program TWI – Training Within Industry

Program TWI powstał w USA i wdrażany był w amerykańskich przedsiębiorstwach w latach 1940-1945 przez War Manpower Commission (pol. Komisja ds. Siły Roboczej podczas Wojny). TWI był więc więc programem militarnym, a nie gospodarczym. Głównym celem programu TWI było efektywne wdrożenie nowych pracowników do pracy, a w szczególności kobiet.

Program ten rozwijany był przez najlepszych praktyków i naukowców amerykańskich i składach się początkowo z trzech metod:

  • Instruowanie Pracowników (ang. Job Instruction)
  • Doskonalenie Metod Pracy (ang. Job Methods)
  • Relacje z pracownikami (ang. Job Relations)

Program TWI nazywany jest często w języku angielskim jako „J-Programs”, gdzie „J” oznacza Job (pol. praca). Podczas II Wojny Światowej w USA z programu TWI
certyfikowano ponad 1.6 milionów pracowników w przeszło 16,500 zakładach produkcyjnych.

W 1944 roku opracowana została nowa metoda należąca do J-Programs: TWI Job Safety (pol. Bezpieczeństwo Pracy). Stała się ona uzupełnieniem trzech umiejętności, jakie każdy doświadczony pracownik i przełożony powinien posiadać.

Poniżej przedstawiono film szkoleniowy o programie TWI z II Wojny Światowej:

Po II Wojnie Światowej program ten został przekazany między innymi do Japonii, gdzie stał się fundamentem Systemu Produkcyjnego Toyoty (ang. Toyota Production System). Od 2006 roku program ten praktykowany jest w Polsce, gdzie między innymi czlonkowie naszego Stowarzyszenia byli odpowiedzialni za jego transfer i rozwój w naszym kraju.

Więcej o programie TWI można poczytać na:

Co łączy Program TWI i Rosie the Riveter?

Jak pisze jeden z głównych badaczy programu TWI, Jim Huntzinger, program TWI był wykorzystywany, aby szkolić niedoświadczonych pracowników. Jak wspomniał on, aby stać się „Rosie the Riveter”, należy nauczyć się podstawowych umiejętności w pracy. Program TWI powstał po to, aby nauczyć przełożonych, jak skutecznie wdrażać kobiety do przemysłu i rozwijać ich umiejętności praktyczne. Program TWI uczył jak stawać się „Rosie the Riveter” i dumnie mówić: „We can do it”.

Jednym z ciekawszych zagadnień w terminie „Rosie the Riveter” jest zdefiniowanie dlaczego autor tego terminu połączył „Rosie” z operacją nitowania (ang. riveting). W latach 40. ubiegłego wieku podczas szkolenia TWI doskonalenie Metod Pracy (ang. Job Methods) przykładem praktycznym używanym przez trenerów był właśnie przykład nitowanie płyek miedzianych i mosiężnych. Większość Trenerów TWI, którzy szkolą pracowników w dzisiejszych czasach, również używa tego przykładu. Jest zatem możliwe, że operacja nitowania przypisana Rosie miała swoje źródło w programie TWI. Tym bardziej, że w tamych czasach metoda TWI doskonalenia Metod Pracy była kluczowa. Jednym z większych wyzwań dla przełożonych było dostosowanie stanowisk pracy, aby w ogóle mogły na nich pracować kobiety – cel TWI Job Methods. Dzisiaj większość osób, kiedy słyszy TWI od razu kojarzy ten program z metodą TWI Instruowanie Pracowników. Jest to spowodowane tym, że dzięki Toyocie nauczyliśmy się wiele w zakresie Kaizen i metoda TWI doskonalenie Metod Pracy niestety została zepchana na margines, a standaryzacja procesu instruktażu stanowikoswego jest nadal dla większości firm nie lada wyzwaniem.

Pewnym jest to, że program TWI powstał przed symbolem Rosie the Riveter. Akcje promujące aktywność kobiet w przemyśle, takie jak te z hasłem We Can Do It!, powstały po to, aby zachęcić kobiety do pracy w przemyśle. Tam czekali już przeszkoleni przełożeni, aby skutecznie je wdrażać.

Można więc stwierdzić, że dzięki programowi TWI mamy symbol kobiety pracującej: Rosie the Riveter.

Autor:

Dr inż. Bartosz Misiurek

Źródła:

Wikipedia – Rosie the Riveter

Wikipedia – Training Within Industry

Huntzinger J., 2008, Why Standard Work is not Standard: Training Within Industry Provides an Answer

Naomi Parker Fraley